Rc 45 State Best Teacher Awardees List 2015

Proc.Rc.No.45/MC/2015-2 Dt:02.09.2015. Rc 45 AP State Best Teacher Awardees List 2015. AP State Best Teachers Awards 2015 are going to be presented at Visakhapatnam on 5th Sep 2015. In this year 2015, Govt of AP has decided to celebrate the Teachers Day celebrations at Visakhapatnam, the City of Destiny.The attention of the Regional Joint Directors & District Educational Officers in the State are informed that State Selection Committee have been selected State Best Teachers 48 awards & NFTW 23 awards for the year 2015. Therefore all the Regional Joint Directors & District Educational Officer in the State are requested to issue instruction to Awardee Teachers’ (Teachers’ Instructions Statement enclosed) and also direct the State Awardees and NFTW Awardees to report at S.F.S. High School, Seethammadara, Near Satyam (Tech Mahindra) Junction, Visakhapatnam district on 04.09.2015 from 11.00 A.M. onwards for registration. For any information contact Mobile Nos.9440912700, 9652025867 & 9885514125.
Rc 45 State Best Teacher Awardees List 2015

Instructions to the AP State Best Teacher Awardees 2015

  1. The Awardees are requested to attend the meeting of “Teachers Awardees” convened by the Commissioner of School Education on 05.09.2015 at 11.00 A.M A.V.Engineering College Building, Vishakhapatnam. They should hand over their T.A. Bills along with Name of the Account Holder, Bank Account No., Branch Name, IFSC Code, to MC- Section on 05-09-2015 TA & DA will be paid through online after securitization/confirmation by the Accounts Section O/o Commissioner of School Education, Andhra Pradesh, Hyderabad. 
  2. 2. On 05-09-2015 the Awardees are requested to occupy the seats at 10.30 AM allotted to them in the A.V.Engineering College, Building, Vishakapatnam. 
  3. 3. They are requested to wear the badges supplied to them without fail. If not they are not allowed to receive their Awards by Security staff. One Entrance pass will be issued to each Awardees who is allowed to receive the Awards. 
  4. 4. They will be called on to the dais to receive the awards as per serial number given to them. 
  5. 5. They are requested to proceed to the dais immediately from the right side staircase and return to their seats from left side staircase after receiving the awards. 
  6. 6. They are requested to receive the awards in a peaceful manner. After getting down from the dais, they are requested to verify the certificate and Cheque if any mistake is found it should be brought to the notice of the Deputy Director (Academic)/Assistant Director (Text Books) / Superintendent (MC) concerned available on the side of dais immediately for rectification. 
  7. 7. They are requested not to loiter in the Grounds and outside the grounds during the function. They requested to sit in their seats till the completion of the function, even after receiving their award. 
  8. 8. The family member of the awardees may sit in the place allotted for them. 
  9. 9. They are requested to extend their co-operation with the Department to make the function successfully. 
  10. 10. They are requested to attend the meeting of “Teacher Awardees” convened by the Commissioner of School Education at 11.00 AM on 04-09-2015 in S.F.S. High School, Seethammadara, Visakhapatnam.

Rc 45 State Best Teacher Awardees List 2015

District Sl. No. Name of the Teacher & Address
1
 
Srikakulam
01 Sri Anu Venkata Rao S.A., ZPHS, Veeraghatam, Srikakulam
02 Sri P.Appala Raju, S.A.(S.S.) Mogadarupadu Gara(M), Srikakulam District
03 Sri. Shitti Pydiraju, SGT, ZPHS, Dasari, Rajam (M), Srikakulam dist.
04 Smt.P.Ramadevi SGT, MPUPS, Thandyam, Ponduru(M), Srikakulam District.
05 Sri.M.Vasudeva Achari, PET, GTWAHS, Budagarai, Seethampeta(M), Srikakulam.
2
 
Vishakapatnam
06 Sri J.Johny, H.M., ZPHS., Vechalam, Devarapalli(M), Vishakapatnam
07 Sri K.V.V.Ganapathi Rao, SGT, Aided Primary School, Chammachintha, Nathavaram(M), Visakhapatnam
08 Sri B.K.V.Govinda Rao, S.A.(Bio), MPUPS, Kondupalem, Anakapalli(M), , Visakhapatnam
3
 
Vizianagarm
09 Sri S.Lakshminadhacharyulu, S.A.(Telugu), ZPHS, Pusapatiega, Vizianagaram.
10 Sri A. Praveen Kumar, S.A.(English), ZPHS, V.T.Agraharam, Vizianagaram.
11 Sri G.V.B.S.N.Raju, S.A.(Mathematics) Mpl.High School, Kaspa, Vizianagaram
12   Sri I.Chinna Satyanarayana, Drawing Teacher, ZPHS, Raghumanda, Denkada(M), Vizianagaram
4
East Godavari
13 Sri. M. Satyanarayana Murthy, Srinivasa Mpl. P.S., Amalapuram, East Godavari District.
14 Sri C.V.V.Satyanarayana H.M., ZPHS., Dangeru, K.Gangavaram, East Godavari District.
15 Smt. A. Surya Lakshmi, Municipal Corporation High School, Church Square of Kakinada (Urban), East Godavari District.
5
West Godavari
16 Smt.B.A.Satyavani H.M., ZPHS., Tadiparu, West Godavari
17 Sri Chamana Surya Chandara Rao, LFLHM., MPPS, Sangeevanagar, West Godavari.
18 Sri K.Satyanarayana SGT MPPS, Goteru, West Godavari District.
19 Smt.E.Sugunamma, S.G.T, MPPS No.1, Dubacherla, Nalljerala(M), West Godavari
20 Sri S.Purushotam, S.A.(SKT) ZPPHS, Tadepalligudam, West Godavari
21 Sri N.Siva Sankar, S.A.(Hindi), ZPPHS, Kaikaram, West Godavari District.
22 Sri. P. Ravindranath, PD, ZPHS Devulapalli, West Godavari
6
 
Krishna
23 Smt.K.Shanta Kumari H.M., ZPHS., Atukuru, Unguturu(M), Krishna District.
24 Sri N.Rama Brahmam, S.A.(SS), MPUPS, Kongamcherla, Pedana Mandal, Krishna
7
 
Guntur
25 Sri. K. Rosaiah, A.U.P.S(Aided), Balusulupalem, Cherukupalli (M), Guntur District.
26 Sri M.Yedukondalu H.M., ZPHS., Janapadu, Pidugurala, Guntur District.
27 Sri. K. Hanumaiah, ZPHS, Kanaparru, Nadendla(M), Guntur District
8
 
Prakasam
28 Sri M.Murali Krishna S.A.(B.S), KGM(G)HS, Chirala(M), Prakasam
29 Sri K.Janardhana Raju S.G.T, MPPS, Vellalacheruvu, Santhamaguluru Mandal, Prakasam
9
 
Nellore
30 Sri V.Venkateswarlu H.M., Cherukuru, T.P.Guduru, Nellore.
31 Sri K.Maheswaraiah, Principal APTWEMUR, Jr.College, SPSR, Nellore
32 Sri P.Anthony Reddy S.A.(Maths), St.Peters High School, Ranganayakulapeta, Nellore
33 T.Sasi, PGT, APSWRS &  CJ, Naidupeta, Nellore.
34 Sri M.Prasada Rao, SGT, MPPS, Pathabitragunta (HW), Bogole Mandal, Nellore
10
 
Chittoor
35 Sri. K. Kuppa Raju, Kangudi, Kuppam Mandal, Chittoor District.
36 Sri. G.Govindaiah, PGT (Tel), APTWRES, Srikalahasti, Chittoor dist.
37 Sri. S.A. Jayakumar, GHS, Palamaner, Chittoor District.
11
Kadapa
38 Sri R.Venkata Ramana, S.A. ZPHS, Chiyyapadu, Chapadu, Kadapa
39 Smt.C.Hemalatha LFL H.M., MPPS, Kommanutala, Lingala, Kadapa
40 Sri Md.Shaifulla Khan, Lecturer, DIET, Rayachoty, Kadapa
41 G. Narayana, Lecturer, DIET Rayachoty, Kadapa Dist.
42 Sri K.Seenu, S.A.ZPHS, Tallamapuram, Proddatur, Kadapa
12
Anantapur
43 Smt. M.Shantha Lakshmi, HM, APRS, Lepakshi, Ananthapuram.
44 Sri M.K.Nabi SGT, MPPS SC Colony, Somandepalli (V&M), Anantapur
45 Sri Dr.J.Sharief ZPHS Chigicherla(V), Dharamavaram(M), Anantapur.
13
Kurnool
46 Sri Y.Chenna Reddy, Principal APTWR, School of Excellence, Srisailam Dam East, Kurnool.
47 Sri R.Venkata Subbaiah, SGT, MPPS, Vaddugandla, Panyam(M), Kurnool.
48 Sri Y.V.Siva Narayana Reddy, School Assistant (Telugu), ZPHS, Ankireddy palli(V), Kolimigundla, Kurnool.

NFTW TEAHCERS AWARDS – 2015

Sl. No. Name of the Teacher and Address
1. Sri P.Dhanunjaya Kumar, SGT, MPPS, Borubhadra(V), Santhabommali(M), Srikakulam District.
2. Sri A.Madhu Babu, S.A.ZPH School, Boddapadu, Palasa (Mandal), Srikakulam District
3. Sri V.Mohana Rao S.A.(Social studies) ZPHS, Cheepurupalli(M), Vizianagaram.
4. Sri K.Krishna Das, SGT, CBM Aided Primary School, Alajangi, Bobbili(M), Vizianagarm.
5. Sri M.Veerabhadra Swamy, SGT, MPPS, Chodavaram, Visakhapatnam
6. Sri D.Ramesheswara Rao, S.A.(Eng), ZPHS, Vommavaram, S.Rayavaram(M), Visakhapatnam
7. Smt.Karunamma Rtd LFL HM, GVMC Primary School, Nakkavani Palem, Visakhapatnam.
8. Sri G.Bruhaspathi, SGT, M.P.P.P. School, Sivaodu, Razole(M), E.G.
9. Smt. S.Bhanumathi, S.A.(English), ZPP(Girls) High School, Tuni (V)&(M), East Godavari.
10. Sri N.V.S.S.K.S.Ramlingeswara Rao, LFL H.M., MPPS, Main Khandasvalli, Peravali(M), West Godavari.
11. Sri D.Dharma Raju S.A.(S.S), ZPPHS, Chityala Gopalapuram(M), West Godavari.
12. Sri P.Dasu SGT MPUPS, Kesarapalli, Gannavaram Mandal, Krishna
13. Sri Chaganti Sreenivasa Rao SGT, MPPS, Manukondavari palem, Chilakaluripeta (M), Guntur District
14. Smt.P.Padma S.A.(Eng), Govt. H.S. for Boys, Guntur
15. Govada Rameshbabu S.G.T., MPPS(M), Doddavaram, Maddipadu(M), Prakasam District.
16. M.Sreenivasulu S.A.(N.S).,, Govt.H.S.,Podili (Po & M), Prakasam District.
17. Sri M.Hafeez Baig S.G.T, MPPPS(Urdu), Vaviletipadu, Nellore District.
18. Sri P.Imam Jafar Khan, H.M., Municipal High School, Old-town, Kavali, Nellore
19. Sri. S.Munireddy, School Assistant(Maths), ZPHS., Puthalapattu, Chittoor Dist.
20. Sri V.Ebenezer Immuneal, School Assistant, Govt.HS, Nethaji Circle, Rayachoty, Kadapa.
21. Sri G.Raja Sekhar SGT, MPPS, Kothapalli, Chinnamandem, Kadapa
22. Sri P.Ramanjula Reddy Rtd PET, Proaddatur, Kadapa
23. Smt. C.Rajeswari, S.A.(Social), MPUPS, Chinnakopperla(V), Koilakuntla(M), Kurnool District.

3 comments: